Bu Blogda Ara

10 Mart 2017 Cuma

Havva Engin / İsmail Engin: Uzun İnce Bir Yol | Ein langer seidener Weg

[Havva Engin / İsmail Engin] Zafer Gündoğdu yönetiminde Stuttgart Alevi Kültür Merkezi (SAKM) Halk Müziği Korosu'nun Horasan'dan Anadolu'ya ve Avrupa'ya "göç hikayesi", "Uzun İnce Bir Yol | Ein langer seidener Weg". 11 Haziran 2011 günü Liederhalle Mozartsaal, Berliner Platz 1, 70184 Suttgart adresinde, saat 19'da başlayan, adı geçen derneğin, söz konusu etkinliğinin 16 sayfalık broşürünün de adı aynı zamanda.

"Yitirdiklerimizin anısına" | "Zum Gedenken an die Opfer" diye başlayan, Recai Aksu arşivinin sırlarına doğru uzun yıllarımızı alacak yolculuğumuzun ilk gözümüze çarpan belgelerinden biri olan broşürün, Basri Askin'ın yazdığı Almanca "Vorwort"u ve Zafer Gündoğdu'nun Türkçe kaleme aldığı "Önsöz"ü bulunuyor.

"Gönüllerden bağlamanın tellerine düşen ezgiler; Anadolu'nun yaylalarından, ovalarından, başı dumanlı dağlarından Avrupa'ya, Almanya'ya ulaşıyor.. (...) Gökkubbe altında cem olup, semah dönen canlar geliyor!... (...) Sınırlara bakmadan, kültürler arasında köprü oluyor türküler (...)" diyor usta şef, Gündoğdu.

Derya Bektaş, "SAKM Çocuk Korosu" başlığında "(...) Küçük yüreklerin büyük sesi. Bu akşam Çocuklarımızın hepsi birer Barış Güvercin'i (...)" kaydını düşüyor...

"SAKM Koro Komitesi" adına kaleme alınan yazıda "Bundan 50 yıl önce Babalarımızın Dedelerimizin çıktığı 'O Uzuuun Ince Yol'u anlatan, Gurbeti en derinden işleyen neredeyse Türkiye'nin bütün yörelerinden Türkülerin olduğu, Zeybeklerin oynandığı, Semahların dönüldügü, Deyişlerin şaha kalktığı, Çernobilin yuhalandığı, Sivasın acılarını haykıran, ağlanılan, gülünen, yani; Tamamıyla bizi, Anadolu'yu anlatan bir konser..." ibareleri yer alıyor.

Öte yandan AABF Kültür Sanat Yönetim Kurulu Üyesi Baden-Württemberg Sözcüsü Veli Kılınç, SAKM "(...) Horasan'dan - Anadolu'ya Dünya'nın dört bir yanına göç eden Alevi halkının ezici hikayesini (...) gerçekleştiriyor. Bu göç hikayesinde Acı var, Katliam var, Yangın var. Ama Umut var bu hikayede, Mücadele var, Barışa olan özlemimiz var (...)" diye yazıyor.

"Konser Akışı" ve türkülerin, deyişlerin kaydedildiği sayfaları, "Kadın Koristler"in, "Bay Koristler"in, "Sazlar"ın tellerinde ahengi yakalayanların, "Koro Komitesi"nin ve "Destekleyen AKM'ler"in tek tek adlarının sıralandığı kısım izliyor.

SAKM Yönetim Kurulu ve Koro Komitesi'nin ortaklaşa kaleme aldığı broşürün son kısmı "Teşekkür"de Gökay Sofuoğlu, Derya Çağlar, Yaşar Seyman ve Derya Bektaş'ın adı vurgulanıyor, özellikle... [Havva Engin / İsmail Engin]

"Uzun İnce Bir Yol | Ein langer seidener Weg". Stuttgart Alevi Kültür Merkezi (SAKM) Broşürü, [Stuttgart] 2011, 16 S.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder